Co zrobić gdy miałeś kolizję lub wypadek na drodze?

KILKA DOBRYCH RAD

 1. Nie denerwuj się - to już się stało. Nerwy nic nie pomogą a wręcz przeszkadzają, nie jesteś w stanie myśleć racjonalnie.

 2. Wyłącz zapłon.

 3. Jeżeli kolizja miała miejsce na drodze, z niej korzystają inni użytkownicy, jeżeli uszkodzenia pojazdów są niewielkie staraj się usunąć pojazd z jezdni. Jeżeli jest wątpliwość co do tego kto jest sprawcą poczekaj z przemieszczaniem pojazdów na policję. Nie wychodź na jezdnię bez potrzeby. Jeżeli wezwiesz policję to funkcjonariusz poradzi sobie doskonale tylko na podstawie śladów na jezdni i po uszkodzeniach pojazdów oraz analizie zdarzenia zdecyduje kto jest winny spowodowania kolizji. 

 4. Ustaw trójkąt ostrzegawczy za uszkodzonymi pojazdami.

 5. Zapisz od razu numery uczestników kolizji, nazwiska świadków itp. informacje. Często sprawcy korzystając z okazji i zamieszania uciekają. Myli się również policja.

 6. Dobrze jest mieć w samochodzie mały, nawet najtańszy aparat fotograficzny. Zdjęcia wykonane tuż po kolizji mogą się przydać gdyby ubezpieczyciel twierdził, że taki wypadek nie miał w ogóle miejsca (a zdarza się to coraz częściej- podważane są nawet protokóły policji). Zdjęcia możesz robić również jako świadek. Pomożesz innym. Wystarczy najtańszy 12 klatkowy film lub aparat w telefonie.

 7. Pamiętaj, że do obowiązków kierowcy należy udzielenie (w miarę posiadanych możliwości i umiejętności) pomocy ofiarom kolizji i wypadków. Staraj się w takich wypadkach natychmiast zawiadomić służby ratownictwa np. pogotowie ratunkowe, straż pożarną itp.

 8. Nie bagatelizuj nawet najmniejszego bólu. Często dopiero po kilku godzinach możesz odczuwać bóle np. kręgosłupa. Tego typu urazy są najczęściej skutkiem zderzeń czołowych ale również uderzeń w tył pojazdu. Napięcie i stres powoduje "przytłumienie" bólu a potem może być za późno. Lepiej wezwać pogotowie ratunkowe. Niczym nie ryzykujesz. Twoje zdrowie i życie jest najważniejsze. Jeżeli o stwierdzonych bólach zawiadomisz policję przyjadą natychmiast i sami wezwą pogotowie.

 9. Czy wzywać policję ? W świetle aktualnie obowiązujących przepisów nie jest to konieczne/obowiązkowe. Jednak w przypadku szkód z polisy autocasco, gdy szkoda jest znaczna (koszty naprawy mogą być duże) wezwanie policji będzie realizacją obowiązków wynikających z tej umowy. Policję wezwij również, gdy sprawca sprawia wrażenie nietrzeźwego, dziwnie się zachowuje lub stara się wymusić (często krzykiem) przyznanie się Twoje do winy za kolizję. Nie dyskutuj z nim. Rób co do Ciebie należy. Niezależnie od wezwania policji wypełnij (niech to zrobi sprawca) druk oświadczenia. Często ubezpieczyciel kwestionuje ustalenia policji (w świetle jednego z wyroków Sądu Apelacyjnego z Poznania: "...ustalenia policji....nie są obowiązujące dla ubezpieczyciela...". Przyznanie się sprawcy będzie dobrym zabezpieczeniem. Zawsze, niezależnie od policji spisz numer rejestracyjny pojazdu, adres i nazwę ubezpieczyciela drugiego pojazdu, numer polisy.

 10. Pamiętaj,OŚWIADCZENIE ZAWSZE PISZE SWOJĄ RĘKĄ SPRAWCA. Nie daj się namówić na "zastępstwo"!

 11. Przy pisaniu oświadczenia nie bądź policjantem ani rzeczoznawcą. Używaj prostych i nieskomplikowanych słów i zwrotów np. wymusił pierwszeństwo, zajechał drogę z lewej strony, wjechał na drogę z pierwszeństwem przejazdu itp. Nie pisz, że np.  zagnieciony jest błotnik, urwana lampa. Napisz: uszkodzony bok np. lewy. Od precyzyjnego opisu jest rzeczoznawca w firmie ubezpieczeniowej. Rysując rysunek pamiętaj o umieszczeniu na nim znaków drogowych. Pojazdy muszą "stać" tak jak były w momencie zderzenia. Zaznacz kierunki poruszania się przed wypadkiem.

 12. Pamiętaj o spisaniu świadków. Na naszym wzorze masz miejsce na jego drugiej stronie.

 13. Nie daj namówić się na holowanie do żadnego warsztatu, chyba, że jest to Twój warsztat, gdzie zawsze naprawiasz swój pojazd. Policja może wezwać pomoc drogową, ale możesz to zrobić również sam. Żądaj holowania na parking strzeżony. Będziesz miał czas podjąć decyzję gdzie naprawiać samochód. Ochłoń po wydarzeniach. Nie wierz w "najlepsze" warsztaty. WYBIERZ WARSZTAT SAM. SPOKOJNIE, PO ZASTANOWIENIU I ZEBRANIU OPINII. Godząc się na wstawienie samochodu do warsztatu, jeżeli zrezygnujesz z usługi właśnie tam, zapłacisz kilkakrotnie więcej niż za parking strzeżony. Żadna firma ubezpieczeniowa Ci tego nie zwróci. Pamiętaj: TO TY DECYDUJESZ O SWOIM SAMOCHODZIE!

phone